Nebudeme přijímat všechny nabídky a budeme si vybírat s ohlédnutím na následující - Nebudeme přijímat věci, které jdou jednoduše nakoupit v Indii. Výpis budoucího vybavení laboratoří, které je jednoduše ke koupi v Indii, najdete zde. Budeme přijímat vybavení, které v Indii nejde koupit nebo snadno sehnat v dobré kvalitě.
- Více se nám bude líbit, pokud nám někdo nabídne zachovanou soupravu školního vybavení, kterou vyřazuje, než abychom přijímali jednotlivé a nesourodé kusy vybavení. Nebude to však platit vždy, třeba pokud by nám byl někdo ochoten věnovat jednu kvalitní sondu, kterou učitel může něco ukazovat na data projektoru, budeme více než rádi.
- Raději přijmeme jeden kus nestejnorodého vybavení, které sebou vezme dobrovolník přijatý na 14denní výuku v srpnu 2020 tzv. Prázdninové dobrovolnictví, než jeden kus nestejnorodého vybavení od anonymního člověka ...
| ... Očekáváme, že dobrovolník vybavení použije pro svůj projekt, ukáže dětem a učitelům, jak se používá, a potom jej tam nechá jako památku na něj, ale i praktickou pomůcku. Proč tomu tak je - Kvalita a kvantita – když jsme vybavovali první počítačovou učebnu (rok 2009), dostali jsme 10 ks vyřazených počítačů od jednotlivých dárců. Dva počítače se rozbili převozem, na dvou byl linux, které tamní odmítli používat, jeden počítač se pokazil na den provozu, další za týden, další za 14 dní, na třech zbývajících byla na každém rozdílná verze Windows, takže se potom používal jenom jeden, který vydržel rok a půl provozu. Když jsme vybavovali druhou počítačovou učebnu (rok 2015), koupili jsem všechny PC nové a vše funguje až dodnes!
| - Doprava – jakékoliv věcné dary získané v ČR se musí dopravit do Indie. Oficiální doprava není možná, protože tamní celní zpráva si řekne o nesmyslné peníze (příklady převozu hokejového vybavení ostatních neziskovek mluví o čtyřnásobku pořizovací ceny hokejového vybavení). Jediná možnost je naložit věci do batohů třicetičlenné dobrovolnické skupiny, která má samozřejmě omezenou kapacitu.
- Smetiště – omlouvám se, že to říkáme tak otevřeně, ale naše, evropská a celosvětová zkušenost říká, že z věcných sbírek mají lidi tendenci dělat smetiště. Neziskovka se potom musí probrat všemi věcmi, 80 až 90 procent vyhodí a zbytek použije. Není to tak vždy, třeba oblečení funguje lépe než elektronika, ale i tak je to obrovské množství práce, které se dá využít i jinak – třeba získat jeden finanční dar a je to vyřešeno :-).
|